Upcoming Events

No Upcoming Events

SPECIAL AWARDS

Special Awards are given each year at the discretion of the Awards Committee.

2023

Junkstock GPS: Ember Krumwied
Glitter Award: Mark Graves
Inspector Fun Detector: Jacque Hornung

Board Recognition: Cory Henderson, (Outgoing President)

Board Recognition: Cindy Dulas, (Outgoing Librarian)
Board Recognition:  Sheri Larsen (Outgoing Secretary) 

2022

Deepest Appreciation: Sandy Suggit
It's Windy in Nebraska: Ember Krumwied

2020

Board Recognition: Tracy Belarde (Outgoing Director of Program Arrangements)
Board Recognition: Mary Beth Foral (Outgoing Webmaster)

2019

Board Recognition: Amber Roberts, (Outgoing President) Gavilon 
Board Recognition: Allison Loseke, (Outgoing Public Relations) Cline Williams
Board Recognition: Brian Kleveland, (Retirement) NPPD
Board Recognition: Jacque Hornung, (Outgoing Membership Director) Ameritas

2018

Bright Idea Award: Ron York, TD Ameritrade 
Best Costume: Jacque Hornung, Ameritas
Board Recognition: Jim Bourne (Outgoing Treasurer), NE State Patrol

2017

Chauffeur Award: Amber Roberts, Gavilon
Graphic Artist of the Year: Shawnna Steinman, Nebraska Dept of Environmental Quality
Board Recognition: Donna Widhalm (Outgoing President), Kim Perkins (Outgoing Secretary)

2016

Retirement Recognition: Cathy Danahy
Board Recognition: Rachelle Takemura (Outgoing Public Relations Director)

2015

Retirement Recognition: Su Davis
Board Recognition: Ane McBride (Outgoing President), Ron York (Outgoing Treasurer), Su Davis (Outgoing Secretary)
Rookie of the Year: Jodi Lang

2014

Word Whisper: Carol White, Metropolitan Community College
Spider Web: Mark Graves, Northern Natural Gas
Special Recognition: Suzy Van Bidder on retirement
Board Recognition: Carol White (Outgoing Board Member)

2013

Schwag Award: Cindy Dulas – Nebraska Dept. of Environmental Quality
Wine Award: Cheri Adams – Teledyne Isco
Slow Cooker Award: Lillian Rager – Tyson Foods & Brad Casey – Casey Associates
What’s Her Name Award: Rachelle Takemura – Blue Cross and Blue Shield of Nebraska & Ane McBride – Nebraska Dept. of Environment Quality
Outgoing President Award: Scott Swanson – Blue Cross and Blue Shield of Nebraska

2012

History Book Award: Cheri Adams – Teledyne Isco
Best Cinematography Award: Rachelle Mathes – BlueCross BlueShield of Nebraska
Best Director Award: Ane McBride – Nebraska Dept. of Environment Quality
Best Makeup Award: Rhonda Wagner – BlueCross BlueShield of Nebraska
Best Supporting Actress Award: Judy Dush – Nebraska Public Power District
Best Costume Design Award: Scott Swanson – BlueCross BlueShield of Nebraska

2011

ARMoo Award: Donna Widhalm – BlueCross BlueSheild of NE
Herd of the Year: Lincoln Electric System

2010

Dagwood Award: John Ferneau – NE Public Power District
Where is the Meeting Award: Dav Bangtson – Mutual of Omaha
“Woo-hoo” Award: Mary Ott – State of NE, Secretary of State
Ode to Marky Mark Poem: Mark Graves – Northern Natural Gas
Retirement Award: Jerry Petersen – Amertias Life Insurance (Lifetime Membership)

2009

Perfect Attendance Award: Mark Graves – Northern Natural Gas
Membership Recruitment Award: Mark Graves – Northern Natural Gas
Out-Going President Appreciation Award: Ron York, Benson Records
Easy Rider Award: John Ferneau – NE Public Power District
Nebraska CDC Award: Mark Graves – Northern Natural Gas
Chapter Persistence Award: Scott Swanson – BlueCross BlueShield of NE (6 tries to pass part 6 of CRM test)
Chapter Time Keeper Award: Ron York – Benson Records Management Center (Reminding us to keep it short/stay on time)
“Only My Opinion Matters” Award: Cathy Danahy – State of NE, Secretary of State

2008

Perfect Attendance Award: Jerry Petersen – Ameritas Life Insurance
Membership Recruitment Award: Mary Ott – State of NE, Secretary of State
“Book Worm” Award: Cheri Adams – Teledyne ISCO, Inc.

2007

Out-Going President Appreciation Award: Jerry Petersen – Ameritas Life Insurance
Eagle “Scott” Award: Scott Swanson – BlueCross BlueSheild of NE (Region Conference Coordinator)
Tiki Torch Dancer Award: Mark Graves – Northern Natural Gas (Solved website issues/added library)
Special Appreciation: Nancy Hock – Pfizer (Years of Spring Seminar Support)
Good Sport Award: Mark Graves – Northern Natural Gas
Outstanding Service Recognition: Bill Ptacek – State of NE, Secretary of State (Outgoing board member)
Outstanding Service Recognition: Donna Haberstich -Pfizer (Outgoing board member)

2006

Chapter Ambassador: Joanna Blackburn – Mutual of Omaha (Hosting Speakers and Guests)
Bag Lady: Barb May – Centris Federal Credit Union (Fills Seminar Bags)
Free International Conference: Jerry Petersen – Ameritas Life Insurance
Program Evaluation Survey Drawing: Rick Grabbe – Omaha Public Power District

2005

Out-Going President Appreciation Award: Donna Haberstich – Pfizer
Retirement Award: Bertie O’Donnell – Mutual of Omaha (Lifetime Membership)
Outstanding Service Recognition: Ed Churchill – Teledyne ISCO, Inc. (Outgoing board member)
Outstanding Service Recognition: Blaine Carlin – TAB Products (Outgoing board member)
Outstanding Service Recognition: Patti Gannon – Physicians Mututal (Outgoing board member)
Bright Idea Award: Jerry Petersen – Ameritas Life Insurance (Light bulb trophy)
Travel Emergency Road Kit: Cheri Adams – Teledyne ISCO, Inc.

2004

Special Appreciation: Renee Lansman – Sarpy County
Cob Web Billfold and Packlock Award: Bill Ptacek – State of NE, Secretary of State (Treasurer “tight” with Money)
Outstanding Service Award: Donna Haberstich – Pfizer

2003

Outstanding Service Award: Ron York – Benson Records Management Center

2002

Fiscal Responsibility: Ron York – Benson Records Management Center
Outstanding Service Award: Diane Jenkins – Securities America
Don Johnson Award: John Ferneau – NE Public Power District

2000

Mate of the Year: Jan Carlson’s Husband
UN Volunteer Award: Judy Dush – NE Public Power District

1998

Traveler Award: Karen Wiseman – Principal Financial

 

Back to Chapter Awards